Kultūras un filozofijas formu arheoloģijas problēma
Autor
Ābele, Lauris
Co-author
Latvijas Universitāte. Vēstures un filozofijas fakultāte
Advisor
Bičevskis, Raivis
Datum
2009Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Bakalaura darbā „Kultūras un filozofijas formu arheoloģijas problēma” ir apskatītas kultūras un filozofijas formu īpatnējās attiecības, savstarpējā mijiedarbība un problemātiskie jautājumi. Vai filozofija, kā autonoma sfēra, patiešām tāda ir? Kas nosaka un veido attiecības starp filozofiju un citām sabiedriskās apziņas formām (dabas zinātnes, humanitārās zinātnes, sociālās zinātnes, māksla, morāle, ideoloģija, mīti, reliģija utt.)? Šī darba pētījumu pamatā ir atzītu kulturologu un filozofu teorētiskie darbi un sistēmas.
Darba beigās tiek apkopoti pētītās tēmas secinājumi, tiek sniegts rezumējums par filozofijas un kultūras formu saikni, izvirzīts jautājums, vai šīs formas un saikne pakļaujas kultūras arheoloģijai vai ,tieši pretēji, nosaka tās virzību un līdz ar to daļēji arī rezultātus.
Bakalaura darbs sastāv no 44 lapām. Darbā izmantoti 29 literatūras avoti.
Atslēgvārdi: kultūra, filozofija, kulturoloģija, kultūras filozofija, E. Kasīrers, R. Tarnass, M. Fuko, R. Nibūrs Bachelor work “Archaeological problem of the cultural and philosophical forms” deals with the specific relationships and the interplay of issues between cultural and philosophical forms. Can philosophy as an autonomous sphere, really be autonomous? Who determines and represents the relationship between philosophy and other forms of public awareness (natural sciences, humanities, social sciences, art, morality, ideology, myths, religion, etc.)? This study is based on the theoretical works by recognized spokesmen of culturology and philosophers.
In the end topics are given in the summary of relationship between the forms of philosophy and culture, the question is raised whether those forms and their relations can be submitted to the cultural archeology, or directly opposed - they determine its direction and thus to some extent, also the results.
Bachelor’s work consists of 44 pages, there has been put to use 29 sources of literature.
Keywords: culture, philosophy, culturology, culture-philosophy, Ernst Cassirer,
R. Tarnas, M. Foucault, R. Niebuhr