Galēnu izloksnes leksikas īpatnības dažādu paaudžu valodā
Autor
Usāne, Evija
Co-author
Latvijas Universitāte. Humanitāro zinātņu fakultāte
Advisor
Trumpa, Edmundas
Datum
2013Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Bakalaura darbs „Galēnu izloksnes leksikas īpatnības dažādu paaudžu valodā“ ir veltīts autores dzimtā ciemata valodas un vārdu krājuma izpētei.
Darba mērķis: izpētīt Galēnu izloksnes leksikas attīstības tendences. Līdz šim Galēnu izloksnes leksika ir ļoti maz pētīta.
Darba uzdevumi: noskaidrot, kā Galēnu izloksnes leksika ir mainījusies gadu gaitā; salīdzināt dažādu paaudžu leksiku un izpētīt, kā paaudžu maiņa ir ietekmējusi vecvārdu, apvidvārdu un aizguvumu lietojumu un aktualitāti; apskatīt latgaliešu dialekta un literārās valodas paveida mijiedarbību.
Pētnieciskās metodes: atbilstošu avotu un literatūras izpēte, intervēšana un anketēšana, analizēšana, sistematizēšana, klasificēšana, salīdzināšana un vērtēšana.
Pētnieciskajā darbā secināts, ka Galēnu izloksnes leksika ir neviendabīga, tā cēlonis ir latgaliešu dialekta un latviešu literārās valodas paveida mijiedarbība.
Darbs sastāv no divām daļām, kas atspoguļojas 76 lappusēs (neskaitot pielikumus), 31 tabulā un 2 pielikumos. The bachelor’s thesis „Peculiarities of Galeni Dialect’s Vocabulary in Different Generations Language“ is an investigation of the author’s native village’s language and vocabulary.
Goal of the bachelor research: to exploredevelopment tendencies of the Galeni subdialect’s vocabulary.
Tasks of the bachelor research: to find out how the Galeni subdialect’s vocabulary has changed over the years.
The methods of research: investigation ofcorresponding source and literature, interviews and the conducting of a survey among the inhabitantsleading to an analysis, systematization, classification, comparation and estimation.
The conclusions of the research are that the Galeni subdialect’s vocabulary is very heterogeneous.
Bachelor’s thesis consists of two parts, which are reflected in 76 pages (without supplements), 31 table and 2 supplements.
Keywords: subdialect, dialect, lexeme, vocabulary, alterations, generation.