Kombinatorikas un varbūtību teorijas apguve pamatskolā
Author
Plūme, Jānis
Co-author
Latvijas Universitāte. Fizikas un matemātikas fakultāte
Advisor
Mencis, Jānis
Date
2008Metadata
Show full item recordAbstract
Diplomdarbā galvenā tēma ir uzdevumu izstrāde, lai nostiprinātu zināšanas kombinatorikas un varbūtību teorijas kursā apguvē pamatskolā.
Darbā tiek aplūkots esošais un bijušais mācību programmas standarts 7.-9. klasei algebras kursā. Darbā ir modelēti kombinatorikas un varbūtību teorijas uzdevumi mācību vielas nostiprināšanai izmatojot kārtis. Ar kāršu palīdzību tiek veikti eksperimenti, kā arī uzdevumi tiek risināti aritmētiski. Šajā darbā piedāvātie uzdevumi ir kā alternatīva jau ierastajiem tēmas nostiprināšanas uzdevumiem. Šie autora piedāvātie uzdevumi ir piesaistīti taustāmākam lietām, tas varētu dot labākus rezultātus.
Veidojot darbu autors konstatēja, ka ne visu, kas attiecas uz kombinatoriku un varbūtību teorijas apguvi pamatskolā var modelēt ar kārtīm, dažkārt klasiskie piemēri ir labāki un pārliecinošāki.
Šo darbu var izmantot, kā papildmateriālu kombinatorikas un varbūtību teorijas kursa vielas nostiprināšanai, kā arī ierosmei izstrādāt līdzīgi veidotus uzdevumus citās matemātikas tēmās pamatskolā un vidusskolā. The main theme of this diploma paper is task development in order to strengthen the knowledge gained in the theory of combinatorics and probability in primary schools.
The author describes the current and previous standard of the educational programme for algebra course designed for class 7-9. To strengthen the knowledge the tasks in the theory of combinatorics and probability are created by experimenting with cards. However, tasks are being solved also arithmetically. The tasks proposed in this paper are as an alternative to the usual theory strengthening tasks. As they are related to more tangible things, they could bring better results.
During writing this paper, the author found out that not everything related to the acquisition of the theory of combinatorics and probability in primary school can be simulated with cards; sometimes the classical examples are better and more conclusive.
This paper can be used as a supplementary material for strengthening the knowledge of the theory of combinatorics and probability, and as an initiative to develop similarly created tasks in other fields of mathematics in primary and secondary schools.