Bronhu provokācijas testa pielietojuma izvērtēšana Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu funkcionālās diagnostikas kabinetā
Author
Borisova-Litvinova, Jana
Co-author
Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāte
Advisor
Strazda, Gunta
Date
2014Metadata
Show full item recordAbstract
Darba aktualitāte: Līdz šim Latvijā nav apkopoti veikto bronhu provokāciju (BP) testu rezultāti un nav noskaidrota pozitīvu testu sakarība ar citiem parametriem, piemēram, – pacientu plaušu funkcionālajiem rādītājiem, pacientu sūdzībām, demogrāfiskajiem rādītājiem u.c.
Darba mērķis: Noskaidrot (BP) testu efektivitāti. Novērtēt cik bieži (BP) testa iznākums ir pozitīvs un cik negatīvs, un kādi parametri to ietekmē.
Rezultāti un Secinājumi: Apkopotie dati varētu palīdzēt uzlabot (BP) testu efektivitāti, ņemot vērā mūsu atklātās sakarības, un samazināt negatīvo testu daudzumu. Būtiskākie kritēriji nozīmējot pacientam (BP) testu būtu elpas trūkums gan bez, gan slodzes gadījumā, kā arī alerģijas, īpaši uz putekļiem un dzīvniekiem. Ja pirms (BP) testa, plaušu funkcionālie rādītāji FEV1/FVC% ir lielāks par 81%, FEV1% ir virs 109%, bet FVC% virs 107%, tad tad visticamāk (BP) tests būs negatīvs. Background: Up to this day in Latvia data on the results from(BP) testing has not been collected. Positive correlation with other parameters such as results from lung functional tests, patients complains, demographical data etc., also has not been established.
Aims: To determine the efficacy of (BP) testing. To find out how many times (BP) test has positive outcome and how many times negative. To assess other parameters which have influence on the outcome of (BP) testing.
Materials and method: Retrospective research.Data was collected on 509 patients.
Conclusions:Most significant criteria to consider while prescribing (BP) to the patients could be shortness of breath during the physical exercise or rest, also presence of allergies, especially to the dust and animals. If before (BP) lung functional tests results are following:FEV1/FVC% is more than 81%, FEV1% is above 109%, or FVC is more than 107%, the outcome of the (BP) test is most likely to be negative.