• English
    • Latviešu
    • Deutsch
    • русский
  • Help
  • Latviešu 
    • English
    • Latviešu
    • Deutsch
    • русский
  • Login
View Item 
  •   DSpace Home
  • B4 – LU fakultātes / Faculties of the UL
  • B --- Bij. Medicīnas fakultātes studentu noslēguma darbi / Faculty of Medicine - Graduate works
  • Bakalaura un maģistra darbi (MF) / Bachelor's and Master's theses
  • View Item
  •   DSpace Home
  • B4 – LU fakultātes / Faculties of the UL
  • B --- Bij. Medicīnas fakultātes studentu noslēguma darbi / Faculty of Medicine - Graduate works
  • Bakalaura un maģistra darbi (MF) / Bachelor's and Master's theses
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Pacientu dzīves kvalitāte pēc plaušu lobektomijas operācijas

Thumbnail
View/Open
308-59419-Brokane_Inese_ib16039.pdf (554.8Kb)
Author
Brokāne, Inese
Co-author
Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāte
Advisor
Gulbe, Dagnija
Date
2017
Metadata
Show full item record
Abstract
Plaušu ļaundabīgie veidojumi ir vieni no izplatītākajiem ļaundabīgajiem veidojumiem pasaulē, kā arī Latvijā, 2015. gadā plaušu ļaundabīgie veidojumi tika atklāti 1001 pacientam (1). Bakalaura darba tēma ir: „Pacientu dzīves kvalitāte pēc plaušu lobektomijas operācijas” izstrādāts ar mērķi, lai noskaidrotu dzīves kvalitāti pacientiem pēc plaušu lobektomijas operācijas. Pētniecības uzdevumi ir: apkopot un analizēt zinātniskās literatūras avotus par dzīves kvalitātes jēdzienu, plaušu ļaundabīgiem veidojumiem, lobektomijas operāciju un pielietot Kalistas Rojas adaptācijas teoriju saistībā ar dzīves kvalitāti pacientiem pēc plaušu lobektomijas operācijas Izvirzīts pētniecības jautājums: Kāda ir dzīves kvalitāte pacientiem pēc plaušu lobektomijas operācijas? Pētniecības metode – kvalitatīva. Pētniecības instruments: strukturēta intervija. Tika noskaidrota atbilde uz pētījuma jautājumu, ka pacienti pēc plaušu lobektomijas operācijas ir spējuši pielāgoties jaunajiem dzīves apstākļiem un savu dzīves kvalitāti novērtē kā labu.
 
Pulmonary malignant formations are among the most common malignancies in the world, as well as Latvia, 2015 lung malignant formations were discovered in 1001 patients (1). Bachelor's thesis is: "The quality of life of patients after pulmonary lobectomy surgery" developed with the aim to find out the quality of life in patients after pulmonary lobectomy surgery. Research objectives are: to collect and analyze scientific literature on the concept of quality of life, pulmonary malignant, lobectomy surgery and to use Callista Roy’s adaptation theory in relation to the quality of life of patients after pulmonary lobectomy surgery Research raised the question: What is the quality of life in patients after pulmonary lobectomy operations? Research method - qualitative. Research instrument: a structured interview. It was established in response to the research question that patients after pulmonary lobectomy surgery has been able to adapt to the new living conditions and their quality of life is assessed as good.
 
URI
https://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/36892
Collections
  • Bakalaura un maģistra darbi (MF) / Bachelor's and Master's theses [3552]

University of Latvia
Contact Us | Send Feedback
Theme by 
@mire NV
 

 

Browse

All of DSpaceCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjects

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

University of Latvia
Contact Us | Send Feedback
Theme by 
@mire NV