• English
    • Latviešu
    • Deutsch
    • русский
  • Help
  • русский 
    • English
    • Latviešu
    • Deutsch
    • русский
  • Войти
Просмотр элемента 
  •   Главная
  • B4 – LU fakultātes / Faculties of the UL
  • A -- Juridiskā fakultāte / Faculty of Law
  • Bakalaura un maģistra darbi (JF) / Bachelor's and Master's theses
  • Просмотр элемента
  •   Главная
  • B4 – LU fakultātes / Faculties of the UL
  • A -- Juridiskā fakultāte / Faculty of Law
  • Bakalaura un maģistra darbi (JF) / Bachelor's and Master's theses
  • Просмотр элемента
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Īpašā mantas konfiskācija

Thumbnail
Открыть
307-69085-Liepins_Ints_il17065.pdf (639.6Kb)
Автор
Liepiņš, Ints
Co-author
Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāte
Advisor
Hamkova, Diāna
Дата
2020
Metadata
Показать полную информацию
Аннотации
Maģistra darba būtība ir par noziedzīgi iegūtu mantu un īpašo mantas konfiskācijas institūtu, kas Latvijas Republikas krimināltiesību jomā mūsdienās kļuvis par aktuālu tiesību institūtu. Darba mērķis ir izpētīt ar mantas konfiskāciju saistītos likuma regulējumus, to vēsturisko attīstību, salīdzinot tos ar ārvalstu regulējumiem, sniegt savu vērtējumu. Mērķa sasniegšanai aplūkots Latvijas normatīvais regulējums par noziedzīgi iegūtu mantu un īpašo mantas konfiskāciju. Izpētīta juridiskā literatūra, tiesībzinātnieku un praktiķu viedokļi, juridiskā prakse un ārvalstu tiesību ziņojumi. Veikta salīdzināšana ar vēsturiskajām likuma redakcijām un ārvalstu regulējumiem.
 
The essence of the master's thesis is about the Institute for criminally derived property and special confiscation of property, which has become an up-to-date law institute in the field of criminal law of the Republic of Latvia. The aim of the research is to investigate the law regulations related to confiscation of property, their historical development compared with foreign regulations, to give own assessment. In order to achieve the goal, the regulatory framework for Latvia regulating the confiscation of criminal property and special property has been examined. Studying legal literature, opinions of law-holders and practitioners, legal practices and foreign law reports. Comparisons have been made with historical regulations of the Latvian criminal law and foreign regulations.
 
URI
https://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/49845
Collections
  • Bakalaura un maģistra darbi (JF) / Bachelor's and Master's theses [5185]

University of Latvia
Контакты | Отправить отзыв
Theme by 
@mire NV
 

 

Просмотр

Весь DSpaceСообщества и коллекцииДата публикацииАвторыНазванияТематикаЭта коллекцияДата публикацииАвторыНазванияТематика

Моя учетная запись

Войти

Статистика

Просмотр статистики использования

University of Latvia
Контакты | Отправить отзыв
Theme by 
@mire NV