Bērnu bibliotekārās apkalpošanas modelis Rīgas pilsētā
Autor
Reinberga, Vineta
Co-author
Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāte
Advisor
Pakalna, Daina
Datum
2010Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Publiskā bibliotēka ir ne tikai grāmatu apmaiņas vieta, bet arī kultūras attīstības veicināšanas, mūžizglītības, dažādu tautu, rasu un atšķirīgu grupu satikšanās vieta.
Pētījuma mērķis bija izpētīt publiskās bibliotēkas darbību apvienotā bibliotēku modelī - vienā ēkā izvietota gan pieaugušo, gan bērnu bibliotēka, kas kopīgi strādā un vienoti apkalpo dažādas lietotāju grupas. Bija jānoskaidro bibliotekāru, vecāku, pieaugušo un bērnu viedoklis. Lai sasniegtu pētījuma mērķi tika intervēti bibliotekāri un bērni; anketēti vecāki un pieaugušie. Pētījuma teorētisko bāzi veido A.Vārheima (A.Vårheim) sociālā kapitāla teorija un A.Banduras (A.Bandura) Sociāli kognitīvā un sociālās mācīšanās teorija.
Apvienotajā bērnu bibliotekārās apkalpošanas modelī ir gan plusi, gan mīnusi. Pluss ir tāds, ka bērni bibliotēku apmeklēt iemācās jau kopš mazotnes kopā ar vecākiem. Vecākiem atnākot uz bibliotēku kopā ar bērnu, ir ko darīt. Galvenais mīnuss apvienotā apkalpošanos modelī ir tāds, ka uz bibliotēku nāk „apšaubāmi” cilvēki. Bērni bibliotēkā uzvedas pārāk skaļi un tāpēc tie traucē pieaugušos.
Atslēgvārdi: bibliotēka, bērnu bibliotēka, bērnu nodaļa, apvienots bibliotēku modelis. The Public library is not only a place where to Exchange books, but also a place of life education, a place where cultural development is stimulated and where different groups and races meet each other.
The aim of the research was to examine the operation of public library in a model of the integrated library – adult and children libraries situated in one building that work together and service different groups of users unitedly. The opinion of librarians, parents, adults and children had to be ascertained. To accomplish the aim of this research librarians and children were interviewed, conduct of an opinion poll was made with parents and adults. Theoretical base of the research consist of theory of social capital by A.Varheim and social cognitive and social learning theories by A.Bandura.
There are pros and cons in the model of the integrated library. The pro is that children learn to visit the library from childhood with their parents. The main con in the model of integrated service is that there are „suspicious” people coming to library. The children behave too loudly in the library and therefore disturb the adults.
Key words: library, children library, children’s department, integrated library model