Galējā nepieciešamība
Autor
Krīgeris, Mārtiņš
Co-author
Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāte
Advisor
Vīnkalna, Evija
Datum
2010Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Noziedzīgu nodarījumu kvalifikācijas procesā nereti nākas saskarties ar situāciju, kad persona ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, aizstāvot valsts vai sabiedrības intereses, šīs pašas personas vai citas personas tiesības, kuras pazīmes ir paredzētas pastāvīgās krimināltiesību normās. Šāda situācija Krimināllikumā un krimināltiesību teorijā tiek apzīmēta ar jēdzienu „galējā nepieciešamība”.
Neviens nav pasargāts no stihiskām nelaimēm, slimībām, dzīvnieku uzbrukuma, citas personas prettiesiskas darbības u.c. nelaimēm. Nereti dzīvē atgadās situācijas, kad pāris minūšu laikā ir jāizšķiras ko un kā darīt. Tad nākas izlemt - lai aizstāvētos vai aizstāvētu kāda intereses, negribot ir jānodara kaitējums kam citam. Bailes no atbildības bieži attur cilvēku rīkoties, kā rezultātā iestājas smagas sekas, kuras varēja novērst, ja konkrētajā situācijā tiktu izvēlēta cita rīcība. Šādas situācijas nav saistītas tikai ar profesionālo darbību, bet ar tāda veida situācijām var saskarties jebkurš cilvēks.
Bakalaura darba mērķis ir analizēt galējās nepieciešamības institūta būtību, tā tiesīguma nosacījumu reglamentāciju mūsdienu krimināllikumos, kā arī galējās nepieciešamības nosacījumu piemērošanu Latvijas tiesu praksē.
Lai sasniegtu bakalaura darba mērķi, autors sev ir izvirzījis šādus uzdevumus:
1)izpētīt galējās nepieciešamības vēsturisko izcelsmi un attīstību;
2)noteikt galējās nepieciešamības vietu krimināltiesībās;
3)aplūkot citu valstu krimināllikumos regulējumu attiecībā uz galējās nepieciešamības piemērojamību.
Iepriekš minēto uzdevumu veikšanai un mērķa sasniegšanai tiks izmantoti Latvijas un ārvalstu tiesību akti, zinātniskie raksti, mācību grāmatas un speciālā literatūra, interneta publikācijas, kā arī tiesu prakses materiāli.
Darbā ir aplūkota galējās nepieciešamības vēsturiskā attīstība dažādos laika posmos atšķirīgu politiski – sociālo faktoru ietekmē. Darba autors ir aprakstījis nepieciešamās aizstāvēšanās vietu krimināltiesībās, analizējot galējās nepieciešamības kā apstākļa, kas izslēdz kriminālatbildību, būtību, tā tiesīguma nosacījumu, to īstenošanu praksē. Papildus tiks apskatīta reglamentācija citu valstu krimināllikumos.
Rakstot darbu, tiks izmantota analītiskā, sistēmiskā, vēsturiskā un salīdzinošā metode.
Bakalaura darba izstrādes gaitā gūtie secinājumi ir apkopoti bakalaura darba kopsavilkumā. This paper "Extreme necessity" is devoted to criminal law, theoretical issues related to the fact that excludes criminal responsibility. In this paper were researched legislation as well as analysis and identification. Author of the paper has paid attention to the extreme necessity for definitions of studies, eligibility conditions, historical development, to better understand how it is formed the grounds for excluding criminal institute. In addition of that author has also researched the Latvian court cases in order to understand how the judicial instance for the need for extreme conditions are described in a case.
Also there was research of foreign criminal law, where also author sought the extreme conditions needed or similar.
Extreme necessity may be recognized as legitimate, if a person has taken action, which was implemented in order to prevent injury, which threatens the national or public interests, if the damage was not prevented by other means, but the damage caused is less than prevented.
Criminal liability for harm caused to the affected will occur when the damage caused will be higher than eliminated, and if a person intends the consequences that may result in a given activity, and deliberately made it, and then, referring to the extreme necessity, damage to a protected interest, it can also be called extreme necessity provocation.
While writing the work, author used the Latvian and foreign laws, textbooks and special literature, and case law materials. The author writing the paper concluded that the major similarity is the extreme necessity of the term self-defense. Self-defense will be in case, when the person causing harm to the person who creates a danger, but the extreme case of necessity - the damage will be caused to a third interest.