• English
    • Latviešu
    • Deutsch
    • русский
  • Help
  • русский 
    • English
    • Latviešu
    • Deutsch
    • русский
  • Войти
Просмотр элемента 
  •   Главная
  • B4 – LU fakultātes / Faculties of the UL
  • A -- Juridiskā fakultāte / Faculty of Law
  • Bakalaura un maģistra darbi (JF) / Bachelor's and Master's theses
  • Просмотр элемента
  •   Главная
  • B4 – LU fakultātes / Faculties of the UL
  • A -- Juridiskā fakultāte / Faculty of Law
  • Bakalaura un maģistra darbi (JF) / Bachelor's and Master's theses
  • Просмотр элемента
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

"Izpildītāju tiesības saņemt atlīdzību par komerciālos nolūkos publicētu fonogrammu izmantošanu regulējums un to atsavināšana"

Thumbnail
Открыть
307-45153-Platpere_Ieva_ip12141.pdf (1.116Mb)
Автор
Platpere, Ieva
Co-author
Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāte
Advisor
Krūmiņš, Mārcis
Дата
2015
Metadata
Показать полную информацию
Аннотации
Starptautiskajos tiesību aktos un Latvijas Autortiesību likumā izpildītājiem tiek piešķirtas tiesības saņemt atlīdzību par komerciālos nolūkos publicētu fonogrammu izmantošanu, tās raidot un publiskojot. Tiek uzskatīts, ka tiesības ir neatsavināmas. Darbā ir apskatīts izpildītāja tiesību regulējums Latvijas normatīvajos aktos, veikta tiesības saņemt atlīdzību ģenēze un tiesības saņemt atlīdzību par komerciālos nolūkos publicētu fonogrammu izmantošanu regulējuma starptautiskajos tiesību aktos un Latvijas Autortiesību likumā analīze, kā arī pētīts, vai minētās izpildītāja tiesības ir atsavināmas. Darba kopsavilkumā ir doti ieteikumi izpildītāja tiesību saņemt atlīdzību atsavināšanas ierobežošanai. Atslēgvārdi: blakustiesības, izpildītājs, tiesības saņemt atlīdzību, atsavināšana, licencēšana, kolektīvais pārvaldījums, Autortiesību likums.
 
Performers have been granted the right to remuneration for broadcasting and communication of the public of the phonograms published for commercial purposes under international legislation and Latvian Copyright Act. These rights are generally considered as unassignable. The work reviews the rights of performers in the legislation of Latvia, seeks for the genesis of remuneration rights and analysis of regulation of the right to remuneration for the use of commercially published phonograms, as well as examines if the said right is assignable. In the conclusion recommendations on the restriction of the assignment of performer’s right to remuneration are given. Key words: related rights, performer, rights to remuneration, assignment, licencing, collective management, Copyright Act.
 
URI
https://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/8796
Collections
  • Bakalaura un maģistra darbi (JF) / Bachelor's and Master's theses [5323]

University of Latvia
Контакты | Отправить отзыв
Theme by 
@mire NV
 

 

Просмотр

Весь DSpaceСообщества и коллекцииДата публикацииАвторыНазванияТематикаЭта коллекцияДата публикацииАвторыНазванияТематика

Моя учетная запись

Войти

Статистика

Просмотр статистики использования

University of Latvia
Контакты | Отправить отзыв
Theme by 
@mire NV