Brīvības atņemšana un tās piemērošana nepilngadīgajiem
Autor
Veits, Kaspars
Co-author
Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāte
Advisor
Reigase, Agra
Datum
2011Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Bakalaura darba tēma „Brīvības atņemšana un tās piemērošana nepilngadīgajiem”.
Darba pētījuma mērķis ir izpētīt brīvības atņemšanas vēsturisko attīstību, nepilngadīgo personu jēdzienu, noskaidrot, kas ir brīvības atņemšana no dažādiem skatupunktiem, kāda šobrīd ir situācija Latvijā - arī salīdzinot ar citām valstīm - brīvības atņemšanas piemērošanā nepilngadīgajiem. Vai brīvības atņemšanas soda noteikšana nepilngadīgajiem normatīvajos aktos ir paredzēta izsvērti un pamatoti, vai soda piemērošana notiek adekvāti, kādi ir tiesnešu apsvērumi, piemērojot šo bargo soda veidu nepilngadīgajiem, kā arī, vai brīvības atņemšana nepilngadīgajiem ir adekvāts soda mērs un vai ar to iespējams sasniegt Krimināllikumā noteikto soda mērķi, vienlaikus apskatot arī alternatīvas brīvības atņemšanai.
Darbs sastāv no ievada, sešām nodaļām un kopsavilkuma.
Pirmajā nodaļā tiek apskatīta brīvības atņemšanas vēsturiskā attīstība.
Otrā nodaļa veltīta nepilngadīgo personu jēdziena analīzei.
Trešajā nodaļā tiek apzināta brīvības atņemšanas būtība, jēdziens, mērķi un nozīme, savukārt apakšnodaļās pievērsta uzmanība brīvības atņemšanai attiecībā uz nepilngadīgajiem, apskatot arī situāciju Latvijā un brīvības atņemšanai alternatīviem sodiem.
Ceturtajā nodaļā tiek pētīta brīvības atņemšanas piemērošana nepilngadīgajiem, īpašu uzmanību veltot statistikai un tās analīzei, kā arī tiesu praksei.
Piektajā nodaļā apkopota brīvības atņemšanas nepilngadīgajiem reglamentācija ārvalstu krimināllikumos.
Sestajā nodaļā aplūkotas brīvības atņemšanas soda izpildes īpatnības nepilngadīgajiem, pievēršot uzmanību arī resocializācijas jautājumiem.
Kopsavilkumā autors izdara secinājumus par darbā aplūkotajiem tematiem un izsaka priekšlikumus situācijas uzlabošanai.
Darbā tika izmantota speciālā literatūra, starptautiskie dokumenti, spēkā esošie normatīvie akti, kas reglamentē brīvības atņemšanu un ar to saistītos jautājumus un tiesu prakse.
Darba saturs izklāstīts 52 lappusēs. The topic of the Bachelor’s thesis is „ Liberty deprivation and its application to underage people”.
The aim of the paper is to look into the historical development of liberty deprivation, to examine the term ‘underage person’, to find out what is liberty deprivation from different points of view and what is the current situation in Latvia and in comparison with other countries regarding applying liberty deprivation to the underage people. Is the application of liberty deprivation to underage people justifiably considered in the normative acts; is the application of the punishment carried out adequately; what are the considerations of the jury when applying the severe punishment to underage people; is the liberty deprivation of underage people an adequate punishment and does it achieve the necessary goal according to the criminal law, considering the alternatives to the liberty deprivation at the same time.
The thesis consists of introduction, six parts and summary.
In the first part the author looks into the historical development of the liberty deprivation.
In the second part the term ‘underage person’ is being analyzed.
In the third part the author examines the essence, the aim and the meaning of the liberty deprivation, as well as the liberty deprivation regarding the underage people in Latvia. Also the alternatives to the punishment are examined.
In the fourth part the author examines the statistics about the liberty deprivation of underage people and does the analyses of it.
In the fifth part the regulation of liberty deprivation to underage people in foreign criminal laws is being summarized.
In the sixth part the author looks into the specific features, which characterize the execution of liberty deprivation to underage people. The attention is paid also to the issue of resocialization.
In the summary the conclusions are made regarding the topic and proposals stated to improve the situation.
Specific literature, international documents, valid normative acts, which regulate liberty deprivation and associated issues were used. The thesis consists of 52 pages.