Kriminālatbildība par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas
Автор
Vabals, Jānis
Co-author
Latvijas Universitāte. Juridiskā fakultāte
Advisor
Liholaja, Valentija
Дата
2012Metadata
Показать полную информациюАннотации
Bakalaura darba tēma ir kriminālatbildība par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājuma nomaksas. Darba mērķis ir analizēt Krimināllikuma 218. pantu un atklāt izvairīšanās no nodokļu nomaksas kvalifikācijas problēmas, veikt ieskatu tiesībsargājošo institūciju un tiesu praksē, kā arī sniegt problēmu iespējamos risinājumus.
Bakalaura darbā autors piedāvā veikt visu izvairīšanās no nodokļu nomaksas klasifikāciju pēc noteiktiem kritērijiem, tādejādi atvieglojot visu izdarīto nodarījumu sistematizāciju, kas ļautu veidot vienotu izmeklēšanas un tiesu praksi. Krimināllikuma 218. panta izmeklēšana un tās gaitā veiktā kvalifikācija jābalsta uz grāmatvedības atskaites dokumentos un valsts institūciju iesniegtajos dokumentos uzrādītās informācijas salīdzināšanu ar faktiskajiem lietas apstākļiem, noskaidrojot kādā veidā attiecīgais ar nodokli apliekamais objekts ir slēpts vai samazināts.
Atvieglojot Krimināllikuma 218. panta izpratni, autors piedāvā tā dispozīciju izteikt šādā redakcijā: „Par izvairīšanos no nodokļu vai nodevu nomaksas vai par ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu.... ”. Vienlaikus autors piedāvā pārskatīt Krimināllikuma 218. panta otrās daļas dispozīciju, apsverot iespēju mainīt tajā iekļauto darbību saturu, raksturojot „darbību” nevis kā „ar nodokli apliekamo objektu slēpšana vai samazināšana”, bet gan uzsvaru liekot uz nepatiesu, sagrozītu ziņu sniegšanu vai šādu ziņu uzrādīšanu atskaišu dokumentos.
Autors bakalaura darbā piedāvā dekriminalizēt Krimināllikuma 218. panta pirmo daļu, kurā paredzēta atbildība par atkārtoti gada laikā izdarītu izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas vai par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu. The theme of the bachelor paper is Criminal Liability for Evasion of Taxes and Payments Imposed Together Therewith. The aim of the paper is to analyze Section 218 of the Criminal Law and reveal problems related to classification of tax evasion, gain insight into the practice of courts and law-enforcement institutions, as well as provide possible solutions of problems.
The author of the bachelor paper proposes to classify tax evasion according to definite criteria, thus simplifying systematization of all committed crimes, which would allow the establishment of a unified investigative and court practice. Investigation of Section 218 and classification carried out in the course of it shall be based on the comparison of data specified in accounting reports and documents submitted to state authorities with the real circumstances of a case, revealing the way in which an item subject to tax has been concealed or reduced.
By simplifying the concept of Section 218 of the Criminal Law the author proposes to publish its disposition in the following edition: “For a person who commits evasion of taxes or dues or commits concealing or reducing of items subject to tax....” At the same time the author proposes to review the disposition of Section 218 of the Criminal Law, assessing the possibility to change the scope of activities contained therein by characterizing the “activity” not as “concealing or reducing of items subject to tax”, but emphasizing provision of unreliable, corrupted information or inclusion of such information in the accounting documents.
The author of the bachelor paper proposes to decriminalize Paragraph 1 of Section 218 of the Criminal Law, which provides liability for a repeated evasion of taxes or payments imposed together therewith or concealing or reducing of income, profit or other items subject to tax within a year.