Izraēlas un Palestīnas konflikts, tā ģeopolitiskie cēloņi un sekas
Автор
Štrodahs, Oskars
Co-author
Latvijas Universitāte. Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte
Advisor
Rozīte, Maija
Дата
2008Metadata
Показать полную информациюАннотации
Maģistra darbā Palestīnas un Izraēlas konflikts un ar to saistītie jautājumi politiskajā ģeogrāfijā ir pētīti un analizēti laika posmā kopš tā sākuma 1947. gadā līdz mūsdienām, 2007. gadam. Pirms tam dots īss ieskats teritorijas ģeogrāfijā. Galvenie notikumi aprakstīti hronoloģiskā secībā, ebreju izceļošana uz Izraēlu, nesaskaņas starp ebrejiem un palestīniešiem, arī attiecības valstu un teritoriju starpā, kas veidojušās pēc Izraēlas dibināšanas. Aprakstīta un analizēta četru karu izcelšanās starp Izraēlu un tās arābu kaimiņvalstīm, miera procesa gaita un citi būtiski notikumi. Lai veidotu Tuvo Austrumu konflikta saistību ar Latviju, izmantoti dažādi avoti, to skaitā periodiskie preses izdevumi, dažādu autoru grāmatas par politisko konfliktu risināšanu un Tuvo Austrumu politiskajiem, sociālajiem un ekonomiskajiem procesiem, kā arī interneta resursi.
Tuvo Austrumu konflikts jeb Palestīnas un Izraēlas konflikts, kā aplūkojamā tēma, ir izraudzīts, jo praktiski visu laiku, kopš tā aktīvas sākšanās 1948. gadā līdz pat 21. gadsimta sākumam tas visu laiku ir aktuāls, un gandrīz katru dienu, īpaši konflikta saasināšanās laikā, tiek pieminēts presē un citos plašsaziņas līdzekļos. Turklāt, atšķirībā no citiem, šis konflikts ir daudz sarežģītāks jo Tuvie Austrumi ir dažādu kultūru, reliģiju, kā arī politisko un ekonomisko interešu krustpunkts, un to par tādu veido bagātīgās naftas atradnes un izdevīgie ģeogrāfiskie apstākļi, īpaši Suecas kanāls.
Maģistra darbā pētītā ģeogrāfiskā telpa ir Palestīna, Izraēla un apkārtējās Tuvo Austrumu valstis, pētītais laika periods ir no 19. gadsimta beigām līdz 21. gadsimta sākumam. Darba sākumā veikts ieskats Tuvo Austrumu reģiona politiski ģeogrāfiskajās īpašībās un izvērtēta Tuvo Austrumu konflikta loma politiskajā ģeogrāfijā, kā arī politisko konfliktu risināšana. The Palestine and Israel conflict and problems related with this matter are analyzed and researched in the political geography studies since the conflicts beginning in 1947 till now. In the beginning of this research, there is short insight in this territory’s overall geography. The main events described in chronological sequence: Hebrew migration to Israel, discordance between Hebrews and Palestinians, and relations between countries and territories, formed since Israel’s establishment as state. There is also described and analyzed the Four War outbreak between Israel and its neighboring Arabic countries, and also the course of the peace-process and other relevant events.
To disclose The Middle East conflict tie with Latvia, there is different kind of sources used, such as press and other mass media, internet and various authors’ written books about political conflict solutions and Middle East political, social, and economic processes as well.
The Middle East conflict or also known as The Palestinian-Israel conflict has been selected as the main problem in this Master work. This conflict has been active in the Middle East everyday since its beginning in 1948 and its ongoing urgency into the 21 century. Any time there is outbreak of this conflict, it is immediately mentioned in mass media. Unlike other issues in the global political community, this particular conflict is much more complicated because the Middle East region is an intersection of various cultures and religions. In addition there is a convergence of political and economical interest, like rich oilfields and advantageous geographical location, such as the Suez Canal.
Master work research territory is Palestine, Israel and the surrounding Middle East states; study time period is from the end of the 19 century till the beginning of the 21 century. There is a look into political geography features of the Middle East region, and how this conflict impacts the global politics, and possible solutions.