Show simple item record

dc.contributor.advisorStrazdiņa, Janeta
dc.contributor.authorJurova, Vera
dc.contributor.otherLatvijas Universitāte. Medicīnas fakultāte
dc.date.accessioned2024-06-19T01:04:41Z
dc.date.available2024-06-19T01:04:41Z
dc.date.issued2024
dc.identifier.other101636
dc.identifier.urihttps://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/65896
dc.description.abstractBakalaura darba tēma – miega traucējumu ietekme uz psihiatrijas un narkoloģijas aprūpes māsu darbu saistībā ar diennakts darba noslodzi. Miegs ir svarīga un neatņemama fizioloģiska pamatvajadzība organisma veselības stāvokļa uzturēšanai. Diennakts darbs negatīvi ietekmē vispārējo indivīda veselību, izraisot fizioloģiskās un psihoemocionālas izmaiņas organismam, kā arī kognitīvās produktivitātes samazinājumu. Pētījuma darba mērķis ir noskaidrot miega traucējumu ietekmi uz psihiatrijas un narkoloģijas aprūpes māsu darbu saistībā ar diennakts darba noslodzi. Pētniecības uzdevumi ir izpētīt un analizēt zinātnisko literatūru par veselīgu miegu un tā traucējumiem, to ietekmējošiem faktoriem, un miega traucējumu radītām izmaiņām indivīda fizioloģiskos procesos, kā arī analizēt Latvijas republikas likumdošanu saistībā ar darba noslodzi ārstniecības personām, apkopot un analizēt pētījumā iegūtos rezultātus, izdarīt secinājumus un izstrādāt rekomendācijas. Izvirzīta hipotēze: psihiatrijas un narkoloģijas aprūpes māsām, kuras strādā 24 stundu darba maiņas, saistībā ar miega traucējumiem, rodas uzmanības koncentrēšanas spējas. Pētījuma rezultātā hipotēze ir apstiprināta. Pētījuma mērķa sasniegšanai izmantota kvantitatīvā pētniecības metode. Pētījuma instruments – aptauja. Anketa sastāv no 29 jautājumiem, respondentu demogrāfiskiem dati, profesionālā pieredze, darba noslodze, kaitīgo ieradumu esamība/neesamība, regulāra medikamentu lietošana/nelietošana, miega režīms un kvalitāte, diennakts maiņu ietekme uz fizisko pašsajūtu un uz kognitīvam spējam, to atjaunošanu, pašsajūtu no rīta un fiziskām aktivitātēm, uztura paradumi un respondentu viedoklis par darba slodzes izmaiņām, lai saglabātu fizisko labsajūtu. Pētījuma rezultāti: 53% respondentu saskarās ar miega traucējumiem, kas izpaužas, kā saraustīts miegs, nepietiekamais miegs, iemigšanas grūtības vai bezmiegs, 66% respondentu pēc nakts miega, no rīta, nav jutušies pietiekami atpūtušies un izjūt nogurumu, 35% respondentiem ir nespēja koncentrēties, 20% respondentiem ir uzmanības fokusēšanas grūtības, 23% respondentu izjūt kopējo organisma nogurumu, 36% respondentiem ir liekais svars, un 25% paaugstināts asinsspiediens.
dc.description.abstractThe theme of the bachelor thesis is the impact of sleep disorders on the work of psychiatric and narcological nurses in relation to their daily workload. Sleep is an important and fundamental physiological need for good health. Shift work has a negative impact on an individual's overall health, leading to physiological and psychoemotional consequences for the body, as well as a reduction in cognitive productivity. The aim of this research work is to identify the impact of sleep disorders on psychiatric and narcological nurses' work in the context of their 24-hour workload. The tasks of the research are to study and analyse the scientific literature on healthy sleep and sleep disorders, factors influencing it, and changes in physiological processes caused by sleep disorders, as well as to analyse the legislation of the Republic of Latvia related to the workload of healthcare professionals, to summarise and analyse the results of the study, to draw conclusions and to develop recommendations. Hypothesis: psychiatric and narcological nurses working 24-hour shifts develop concentration problems associated with sleep disorders. The hypothesis is accepted. The research method is quantitative. The research instrument is a questionnaire. The questionnaire consists of 29 questions, respondents' demographic data, professional experience, workload, presence/absence of harmful habits, regular use/non-use of medicines, sleeping patterns and quality, the impact of shift work on physical well-being and on cognitive performance, their recovery, morning wellbeing and physical activity, feeding habits and respondents' opinion on changes in workload to maintain physical health. 53% of respondents have sleep disorders in the form of disturbed sleep, insufficient sleep, sleep difficulties or insomnia, 66% of respondents feel poorly rested and tired in the morning after a night's sleep, 35% of respondents have an inability to concentrate, 20% of respondents have difficulty focusing attention, 23% of respondents feel tired, 36% of respondents are overweight and 25% of respondents have high blood pressure.
dc.language.isolav
dc.publisherLatvijas Universitāte
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.subjectVeselības un sporta zinātnes
dc.subjectmiega traucējumi
dc.subjectsleep disorders
dc.subjectdiennakts darbs
dc.subjectShift work
dc.subjectnogurums
dc.titlemiega traucējumu ietekme uz psihiatrijas un narkoloģijas aprūpes māsu darbu saistībā ar diennakts darba noslodzi
dc.title.alternativeThe impact of sleep disorders on the work of psychiatric and narcological nurses in relation to their daily workload.
dc.typeinfo:eu-repo/semantics/bachelorThesis


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record