Darbaholisma saistība ar apmierinātību ar darbu darbiniekiem ar augstu un zemu kvalifikāciju
Author
Tērauda, Sandra
Co-author
Latvijas Universitāte. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte
Advisor
Reņģe, Viesturs
Date
2007Metadata
Show full item recordAbstract
Rezumējums
Darba mērķis bija noskaidrot apmierinātības ar darbu saistību ar darbaholismu darbiniekiem ar augstu kvalifikāciju un darbiniekiem ar zemu kvalifikāciju.
Darbs par darbaholismu un apmierinātību ar darbu balstīts uz sekojošu autoru P. Spektora (Spector), E.A.Loka (Locke), Robinsona (Robinson), Burkes (Burke) u.c. darbiem. Pamatojoties uz literatūru, tika izvirzīti 6 pētījuma jautājumi.
Darbaholisma pētīšanai tika izmantota Darbaholisma baterija (WorkBAT; Spence & Robbins, 1992) un apmierinātības ar darbu pētīšanai - Apmierinātības ar darbu aptauja (Job Satisfaction Survey – JSS, Spector, 1994), kuru Latvijā adaptējis I.Burvis.
Pētījumā piedalījās 50 respondenti ar zemu kvalifikāciju, vecumā no 20 līdz 69 gadiem un 50 respondenti ar augstu kvalifikāciju, vecumā no 20 līdz 69 gadiem. Pētījumā piedalījās 84% sieviešu ar augstu kvalifikāciju un 60% ar zemu kvalifikāciju, kā arī 40% zemu kvalificētu un 16% augsti kvalificētu vīriešu.
Pētījuma gaitā tika atklāts, ka 1) korelācija starp apmierinātību ar darbu un darbaholismu ir nozīmīga starp darba labpatiku un samaksu, darba vadīšanu, papildatlīdzību, darba specifikāciju, komunikāciju, kopējo apmierinājumu; starp prieku, kas gūts strādājot,darba kārtību un darba biedriem, kā arī starp iesaistīšanos darbā , papildatlīdzību un kopējo apmierinājumu; 2) pastāv saistība starp darbaholismu un apmierinātību ar darbu darbiniekiem ar augstu kvalifikāciju darba labpatikas un samaksas, darba labpatikas un darba specifikācijas, darba labpatikas un kopējā apmierinājuma, kā arī starp impulsa un darba biedru skalām; 3) pastāv saistība starp darbaholismu un apmierinātību ar darbu darbiniekiem ar zemu kvalifikāciju starp darba labpatiku un darba specifikāciju, darba labpatiku un kopējo apmierinājumu, starp impulsu un paaugstinājumu amatā, kā arī starp iesaistīšanos darbā un papildatlīdzību; 4) atšķirības starp apmierinātību ar darbu un darbaholismu saistībām darbiniekiem ar augstu un zemu kvalifikāciju ir būtiskas tikai starp impulsa un paaugstinājuma amatā korelāciju koeficientiem; 5) atšķirība starp apmierinātību ar darbu darbiniekiem ar augstu un zemu kvalifikāciju ir būtiskas samaksas skalā, darba vadīšanas skalā, papildatlīdzības skalā, darba kārtības skalā, darba biedru skalā, darba specifikācijas skalā un kopējā apmierinājuma skalā; 6) atšķirības starp darbaholismu darbiniekiem ar augstu un zemu kvalifikāciju pastāv darba labpatikas skalā.
Atslēgas vārdi: Darbaholisms, apmierinātība ar darbu, kvalifikācija (Abstract)
This paper is about correlation in-between workaholism and job satisfaction and is based on the following authors’ works: P. Spektora (Spector, P), E.A.Loka (Locke, E.A.), Robinsona (Robinson, B.Y.), Burkes (Burke, R.). Six research questions were elected based on these literature basis.
Work battery (Work BAT, Spence & Robbins, 1992) was used for workaholism research and for job satisfaction – Job Satisfaction survey (JSS, Spector, 1994), which was adapted in Latvia by I.Burvis.
50 respondents took part in this research with low job qualifaction, in age range 20 to 69 and 50 respondents with high job qualification, in the age range 20 – 69. In this research there were involved 84% women with high job qualification and 60% with low job qualification, as well as 40% men with low job qualification and 16% with high job qualification.
There were discovered several things during this research: 1) the corolation is significant in – between job enjoyment and payment, job enjoyment and work management, job enjoyment and extra pay, job enjoyment and job specification, job enjoyment and communication as well as job enjoyment and total contentment; 2) there exist connection in-between workaholism and satisfaction with work employees with high job qualification in between scales of job enjoyment and pay, job enjoyment and job specification, job enjoyment and total contentment as well as in between scales of impulse and coworkers; 3) there exist corolation in between workaholism and job satisfaction employees with low in between pleasure to work and job specification, job enjoyment and total contentment, in between impulse and promotion as well asi n between availability of work and extra pay; 4) the difference between connection of job satisfaction and workaholism to employees with high and low job qualification is significant only in-between coefficient of corolation of impulse and promotion; 5) the difference in between job satisfaction employees with high and low job qualification is significant in pay scale, work management scale, extra pay scale, working regulations scale, coworkers scale and total contentment scale; and 6) there exist the diference in between workaholism employees with high and low job qualification in job enjoyment scale.
Key words: Workaholism, job satisfaction, job qualification.