ES un NATO loma Krievijas – Gruzijas konfliktā
Autor
Lavrinoviča, Līga
Co-author
Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāte
Advisor
Ozoliņa, Žaneta
Datum
2010Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Bakalaura darba tēma ir ES un NATO loma Krievijas – Gruzijas konfliktā. Šāda tēma tik izvēlēta, jo Krievijas un Gruzijas konflikts bija viens no nopietnākajiem starptautiskajiem konfliktiem pēdējos gados, kam bija milzīgas sekas, turklāt šajā konfliktā tika iesaistītas divas dažādas valstis, kuru spēku samērs bija ļoti atšķirīgs. Bakalaura darba mērķis bija izanalizēt un atrast atbildi uz jautājumu, vai ES un NATO sevi pierādīja, kā kompetentus starptautiskā konflikta vadītājus un darba gaitā tika izvirzīta šāda hipotēze - Krievijas un Gruzijas konflikta gaitā ES un NATO sevi pierādīja kā svarīgus konflikta risināšanas aktierus.
Lai varētu pārbaudīt šo izvirzīto apgalvojumu, darbs tika sadalīts četrās galvenajās daļās. Pirmajā daļā tika dots neliels kopsavilkums par bakalaura darba teorētisko ietvaru, par kuru kalpoja autores otrais kursa darbs, kas tika rakstīts par tēmu – ES un NATO loma konfliktu risināšanā, un kur tika aplūkoti tādi teorētiski aspekti, kā starptautiskā konflikta būtība, kā arī vispārējie instrumenti, kurus ir iespējam izmantot, lai risinātu konfliktus. Otrajā daļā tika aplūkoti konflikta pirmsākumi un notikumi tā ietvaros, kā arī tik apskatīts, kāpēc Krievija tik ļoti provocēja Gruziju, kā arī tika aplūkota starptautiskā reakcija. Trešajā daļā tika izanalizētas ES un NATO lomas Krievijas un Gruzijas konflikta ietvaros un pēdējā nodaļā tika aplūkotas šī konflikta sekas.
Apkopojot un izanalizējot avotus un literatūru, tika secināts, ka izvirzītā hipotēze tiek daļēji pierādīta, jo ES bija nozīmīga loma, lai apturētu Krievijas un Gruzijas konfliktu, kā arī tā iesaistījās Gruzijā, lai to padarītu stabilāku gan pirms augusta karadarbības, gan pēc tās, tādējādi parādot sevi, kā vajadzīgu un nopietnu konfliktu risināšanas aktieru. Taču NATO loma šajā konfliktā bija ļoti minimāla, pieturoties pie atbalsta izteikšanas Gruzijai un ES, kas vadīja sarunas, lai apturētu bruņoto konfliktu, un pie niecīgu izmaiņu veikšanu nostājā pret Krieviju, piemēram, NATO – Krievijas padomes apturēšanā, kā arī tās oficiālās darbības bija visai novēlotas. Tomēr abas organizācijas sastapās ar dažādām problēmām, piemēram, nespēju vienoties par to, kā vajadzētu izturēties pret Krieviju un vai uzlikt kādas sankcijas. Šāda nespēja galvenokārt bija saistīta ar Eiropas valstu nevēlēšanos sabojāt savas attiecības ar Krieviju, jo tā ir nopietna tirdzniecības partnere, turklāt Eiropas valstis ir atkarīgas no Krievijas enerģijas dēļ. Taču atšķirībā no NATO, Eiropas Savienība ātri iesaistījās diplomātiskās sarunās un jau pēc piecām dienām 2008. gada augusta karš bija beidzies. The theme of this Bachelor paper is EU and NATO role in Russia – Georgia conflict. This theme was chosen because Russia – Georgia conflict is one of the most serious international conflicts in the last years that had massive consequences, besides two very different countries involved themselves in this conflict, whose power is very different. The aim of this Bachelor paper is to analyze and find an answer to the question, if EU and NATO proved themselves as competent managers of international conflict and in the course of the paper the fallowing hypothesis was put forth – in Russia and Georgia conflict EU and NATO proved themselves as serious conflict managers.
To test this hypothesis, the paper was dividend into four main parts. The first part consists of a small summary about the theoretical framework for the paper. This theoretical framework was written as authors’ second course paper that was written about the theme – EU and NATO role in conflict management, and various theoretical aspects were looked over, for example, the concept of international conflict, general instruments for conflict management. Second part consists of Russia – Georgia conflict source and what happened during the conflict, as well as Russia’s motivation and international reaction was analyzed. Third part consists of EU and NATO role in Russia – Georgia conflict and the last part looks over the consequences of the conflict.
After summarizing and analyzing the literature, a conclusion was drawn that the put forth hypothesis was partly proved, because EU had an important role to stop Russia – Georgia conflict, and it also involved itself into Georgia before and after the conflict, to try to stabilize the region, showing EU as necessary and serious conflict manager. However, NATO’s role in this conflict was very minimal, as it mainly just issued statements and gave support to Georgia and EU, who was leading the negotiations to stop the violent hostilities, as well as managing to create negligible changes in attitude towards Russia, for example suspending the NATO –Russia council, but its official efforts were late. However, both organizations met with various problems, for example, they weren’t able to make a united stand against Russia and to use any kind of serious sanctions. This inability mainly stems from European countries reluctance to damage their relations with Russia, because it is a very important trade partner, besides Europe is dependent on Russia because of the energy. But unlike NATO, EU quickly engaged in diplomatic efforts and after five days the war of 2008 august was ended.