Iemesli sieviešu novēlotai vizītei pie speciālista
Author
Kalna, Rigonda
Co-author
Latvijas Universitāte. Medicīnas fakultāte
Advisor
Priede-Kalniņa, Zaiga Guntra
Date
2008Metadata
Show full item recordAbstract
Pētniecības darbā “Iemesli sieviešu novēlotai vizītei pie speciālista” tika pētīti notikumi un sakarības, kas iespējams nosaka šādu sieviešu rīcību. Darbā apskatīta un atspoguļota ne tikai “dzīves notikumu” saistība ar sievietes pašizjūtu, dzīves jēgu, stresa kontroli, varbūtēju krīzi, pielāgošanos dažādām situācijām, bet arī dažādu dzīves uztveres veidu saistība ar sievietes motivāciju, rīcību un pašaprūpi, kas savukārt var veicināt sievietes veselības un labsajūtas izmaiņas.
Darbā lietota kvalitatīvā pētniecības metode, kā pētniecības instruments izmantota intervija, papildus pielietoti divu veidu testi – Sociālās pielāgošanās skala, Subjektīvā kontroles līmeņa noteikšanas tests.
Iegūtie rezultāti atklāj iespējamos iemeslus sieviešu novēlotai vizītei pie speciālista saistībā ar ļaundabīgām izmaiņām krūts dziedzeros, kā arī atspoguļo to saistību ar dažādiem dzīves notikumiem, palīdzot izprast sievietes rīcību un uzvedību noteiktās dzīves situācjās. Vienlaicīgi pētniecības rezultāti palīdz identificēt vājākās vietas gan pacientu aprūpē, gan arī veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībā pilsētā.
Pētniecības darba rezultātus var pielietot pilsētas veselības politikas īstenošanā, nodrošinot sieviešu izglītošanu, apmācību, pastiprinātu veselības uzraudzību un veicināšanu, tādejādi atbalstot ne tikai jaunas veselības perspektīvas veidošanu pilsētā no pacientu aprūpes viedokļa, bet arī veicinot māsu prakses attīstību un patstāvību. The study examines the factors that influence women with signs of breast cancer to delay consultation with a physician.
The study, not only examines life events connected with female health, the meaning of life, stress, crises, adaptability to changing situations, but also how different views of life relate to motivation, action taken, and self care.
Qualitative research method was used, as well as a Social Adaptation Scale, and Subjective Level of Control test.
The results reflected the reasons why females delay seaking medical advice, as well as the role different life situations play in these women’s health care situation. In addition, the research results point to the weakness of the health care provisions and availability of health care.
The results of this study could assist to improve health care delivery. Results could be used to educate women regarding health care and to educate nurses regarding their role in continuous health instruction.