Sieviešu iekļaušanās darba tirgū pēc bērna kopšanas atvaļinājuma
Autor
Zolberga, Dace
Co-author
Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāte
Advisor
Zepa, Brigita
Datum
2007Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Sabiedrībā joprojām pastāv tradicionālie priekšstati, par to, ka vīrietis ir naudas pelnītājs sievietei jāuzņemas rūpes par māju un bērniem. Taču arī gadījumā, ja sieviete strādā algotu darbu ārpus mājām, lielākoties sievietei ir nepieciešams nodoties bērnu audzināšanai, uz laiku pārtraucot aktīvo darba dzīvi, tādā veidā samazinot savas iespējas karjeras attīstībā.
Tāpat kā liecina iepriekš veikto pētījumu rezultāti, tad viens no biežāk minētajiem iemesliem aiziešanai no darba tiek minētas garās darba stundas un nespēja savienot darbu ar mājas darbiem un bērnu aprūpi.
Pie tam ilgstoši izmantojot bērna kopšanas atvaļinājumus, var zust darbam nepieciešamās iemaņas, īpaši, ja darbs ir saspringts un ir nepieciešamība nepārtraukti sekot līdzi izmaiņām un aktualitātēm nozarē.
Tādēļ arī būtiski ir analizēt sieviešu iespējas iekļauties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, jo paralēli strādāšanai sievietei ir jāvelta laiks bērnu aprūpei un audzināšanai, kas nenoliedzami ietekmē sievietes karjeru, arī bērna kopšanas periods saistās ar atgriešanos darbā vai pat iespējamo darba zaudējumu.
Analizējot iekļaušanos darba tirgū, izmantoju sociālās iekļaušanās teoriju un saskaņā ar teorijas pamatnostādnēm ir būtiski apskatīt ne tikai ārējos apstākļus, kāda ir pieeja dažādām sociālās dzīves sfērām, materiālos apstākļus, bet nozīmīga ir indivīda subjektīvā iekļaušanās, vai indivīds jūtas iekļauts.
Pētījuma rezultātā netiek apstiprināta hipotēze, ka iepriekšējās darba pieredzes ilgums ietekmē sievietes iekļaušanos darba tirgū pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, tādējādi var secināt, ka nepastāv kopsakarība starp pieredzes ilgumu un iekļaušanos.
Taču pētījuma rezultātā apstiprinās hipotēze, ka sievietes iekļaušanos darba tirgū pēc bērna kopšanas atvaļinājuma ietekmē iepriekš iegūtā kvalifikācija un personīgā iniciatīva. In modern society there still exist traditional stereotypes about men as the money-makers and women to be responsible for home and children. Even if a women works, she still has to take care of children and take break her active working life to nurse them, which may lead to a decrease in development of her career.
As previous research has shown, among the reasons why women leave their job are long working hours and not being able to cope with house keeping and taking care of children at the same time. In addition, women who are in maternity leave for a long time may loose their professional skills, especially, if a job is intense and there is necessity to follow changes and latest new in the field.
The aim of this paper “Incorporation of women in the labour market after maternity leave” is to investigate how successfully women deal with incorporation labour market after maternity leave.
Methods used in the empirical research were analysis of documents and in-depth interviews with women who have just returned from maternity working either in private or public sector.
It is very important to analyse incorporation in labour market after baby-minding leave, because at the same time women have to take care of children which may have consequences of their careers. The maternity leave may be full of stress that is connected with the return to job even the loss of it.
The author has used social inclusion theory in analysis of incorporation in labour market and according to the basic principles of theory it is very important not o look only at outside facts such as material chance and attitude towards different social spheres. It is consequence to account on subjective factor of an individual, like if an individual actually feels incorporated.
Results of the research disproved the hypothesis that the previous work experience has an influence on the incorporation of women in labour market after maternity leave which leads the author to conclusion that there is no particular relevance between the length of previous work experience and incorporation. On the contrary, the results proved the hypothesis that previous qualification and personal initiative has influence on the incorporation in labour market after maternity leave.