Populisma iezīmes ASV “Tea Party” kustībā
Author
Ozoliņa, Linda
Co-author
Latvijas Universitāte. Sociālo zinātņu fakultāte
Advisor
Auers, Daunis
Date
2012Metadata
Show full item recordAbstract
Maģistra darbā “Populisma iezīmes ASV “Tea Party” kustībā” tiek pētīta 2009.gadā ASV izveidojošās Tea Party kustības politisko platformu, kā arī izcelšanās apstākļus, ar mērķi ir noskaidrot, vai ASV Tea Party kustībā novērojamas populisma iezīmes, kas padarītu to piederīgu plašākai populistu organizāciju ģimenei. Maģistra darbā izvirzītais problēmjautājums ir, vai Tea Party kustības ideoloģiskā platforma un izcelsme liecina par tās piederību plašākai populistu ģimenei? Maģistra darba hipotēze – Tea Party kustība ir piederīga plašākai populistu ģimenei, jo kustības ideoloģija un izcelsmes konteksts atbilst tās piederīgo raksturojumam- un pētījuma gaitā tiek pierādīta.
Darbā tiek izmantots Kasa Mudes populisma definējums un teorētiskās atziņas par apstākļiem, kādos veidojās un mobilizējās populistiskas organizācijas. Lai analizētu Tea Party kustības radniecību ar plašāku populistisku organizāciju kopu, tiek izmantotas ideoloģijas un izcelsmes pieejas. Tiek secināts, ka Tea Party var uzskatīt par piederošu plašākai populistu saimei, jo tās politiskajā platformā spilgti atspoguļojās populisma ideoloģija, kā arī tās izcelsmes apstākļi ir sakritīgi ar tiem, kādi atspoguļojas teorijā, kas balstīta uz citu, lielākoties Eiropas, gadījumu analīzi. Master thesis “Populist traits in the Tea Party movement” is devoted to analysing Tea Party movement's political platform and circumstances and context in which the movement arose in 2009. The objective of this research is to establish, whether populist traits are evident in the Tea Party movement and whether this means that the movement belongs to a broader populist family. The research question put forward at the begining of the thesis is- does the Tea Party movement's political platform and movements origin testifies to its kinship with a broader populist family? The hypothesis that is put forward is– Tea Party movement is related to a broader populist family, for its ideology and the context of its origin conforms to the characteristics of the ones already belonging to the populist family – is proven to be correct.
The paper uses the populism theory and definition developed by Cas Mudde. To analyse Tea Party movement's kinship to a broader populist family two party family identification - idelogy and origin - approaches are used. It is concluded that Tea Party can be considred to belong to a broader populist family, as in its political platform populist ideology is clearly visible, as well as the context in which the movement orginated is compatible with the one that is refltected in the theory based on largely European populist organization case study analysis.