Dzīvojamās vides organizēšanas principi Zemgalē senatnē un mūsdienās
Autor
Zīverte, Ieva
Co-author
Latvijas Universitāte. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte
Advisor
Irbīte, Andra
Datum
2015Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Diplomdarba mērķis ir izveidot mūsdienu ērtībām atbilstošu dzīvojamās mājas laukos interjeru. Svarīgs autorei likās uzdotais pētījuma jautājums, lai uzzinātu, ar kādiem paņēmieniem ir iespējams izveidot mūsdienīgu dzīvojamo vidi lauku mājā.
Viens no darba uzdevumiem bija atjaunot un iekārtot „Stuburu” saimniecības ēku attsaucoties uz izzinātajiem Zemgales dzīvojamo māju un mūsdienu viensētu principiem.
Autore izpētīja, kā ir izveidojusies Zemgales sēta ar visiem tās veidojošajiem elementiem un ēkām, un padziļinātāk izpētīja dzīvojamās ēkas iekštelpu veidošanas principus. Lai saprastu, kā mūsdienās tiek interpretētas vai saglabātas viensētas Latvijā, autore izpētīja astoņas mūsdienu viensētas Latvijā, kā arī ieguva informāciju par Baltijas reģiona lauku mājām. Rezultātā viņa sastādīja vispārējās iezīmes/principus mūsdienu mājas ārējā koptēlā un interjerā, kurus izmantoja saimniecības ēkas interjera veidošanā.
Pētniecības rezultātā, viņa atklāja astoņas kopīgas iezīmes, kuras vēl ir saglabājušas no 17.-19.gs. un tiek ieviestas musdienu lauku mājās.
Autore secināja, ka visspilgtākā iezīme ir jaukt veco ar jauno un spēlēties ar tekstūrām, piemēram, naturāls un mākslīgs, raupjšs un gluds. Kā arī varēja novērot saistības starp Latvijas un Baltijas valstu lauku mājām.
Visinteresantākais likās, ka mūsdienās arī dizaineri ar dizainu vēlās palīdzēt globālajām problēmām, piemēram, dabiskā enerģija, izmantojot interjerā attiecīgos materiālus vai tehniku.
Darba apjoms ir 88 lapas, darbā ir iekļauti 33 attēli un 3 tabulas. The aim of diploma work is to create country house interior suitable for modern facilities and easy living. Author thought important was the question raised by the study to find out under what techniques it is possible to create a modern living environment in a country house.
One of the tasks was to restore and equip outhouse of Latvian peasant house „Stuburi” refer to explorede principles of Zemgale country and moder county houses.
Author examined how has developed country of Zemgale with all its constituent elements and buildings, more deeper author examined residental indoor building and decoration principles. To undarstand how nowadays are interpreted or saved old Latvian county houses, author examined eight contemporary Latvian farm/country houses, and also got information on country houses in Baltic. As a result, she drew up the general features/principles of moder country house interior and exterior that she used for her „Stuburi” project.
In result of research, author found eight common characteristics from 17.- 19. century which is still used in moder nowadays’ home. Author concluded that the brightest feature is to mix the old with the new and play with textures such as a natural and artificial, rough and smooth. As well as could be observed link between Latvian and Baltic country houses.
The most fascinating thought was that nowadays designers want to help global problems whith the designs and solutions, for example, use natural energy and some natural materials.
Diploma work is published on 88 pages, it contains 33 pictures and 3 tables.