Privātie pensiju fondi Latvijā
Author
Muceniece, Zanda
Co-author
Latvijas Universitāte. Ekonomikas un vadības fakultāte
Advisor
Bule, Larisa
Date
2015Metadata
Show full item recordAbstract
Šobrīd Latvija saskaras ar iedzīvotāju novecošanās un migrācijas problēmām, kuras negatīvi ietekmē esošo pensiju sistēmu valstī. Pensijas vecums ar katru gadu tiek palielināts, jo valsts sociālās apdrošināšanas speciālajā budžetā netiek iemaksāti pietiekoši daudz līdzekļu, lai nodrošinātu iedzīvotājiem tādas vecuma pensijas, lai tie saglabātu tādu dzīves un ienākumu līmeni, kāds tiem bija pirms darba spējas zaudēšanas vecuma dēļ. Šī iemesla dēļ ir jāpēta dažādi veidi, kā uzkrāt papildpensijas kapitālu, lai nebūtu jāpaļaujas tikai uz valsts nodrošināto vecuma pensiju.
Šī pētījuma mērķis ir, uz privāto pensijas fondu darbības datu analīzes un statistiskās informācijas, kā arī papildpensijas uzkrāšanas iespēju izpētes pamata, izstrādāt priekšlikums, lai pilnveidotu un uzlabotu privāto pensiju fondu darbību.
Rezultātā tika izanalizēti privātie pensijas fondi Latvijā, to ieguldījumu politikas un to darbības rādītāji. Tika aprēķināts un analizēts eksperimentālais papildpensijas kapitāls četriem dažādiem pensiju plānu dalībniekiem. Un atbilstoši darba autores izvirzītiem kritērijiem tika izvērtēti un noteikti labākie pensiju plāni, kuros iedzīvotājiem būtu ieteicams ieguldīt savus līdzekļus. Latvia is currently facing an aging population and migration problems that negatively affects the pension system in the country. Retirement age every year are increasing, because the state social insurance special budget doesn’t receive enough resources to ensure that citizens would be able to receive large enough pensions, so they could maintain a standard of living and income level as they were before the loss of working capacity due to old age. For this reason, it’s important to explore different ways to accumulate supplementary capital, so it would be possible not rely completely on state-backed old-age pension.
The purpose of this research is to develop proposals to upgrade and improve the performance of the private pension funds, based on private pension fund statistical information and performance data analysis.
In the result of the research, Latvian private pension funds and their investment policies, and their performances were analyzed. And author calculated and analyzed experimental supplementary capital for four different pension plan participants. And in accordance with the criteria specified by the author, there were evaluated and determined the best pension plans in which people would be advised to invest their funds.