Debitoru parādu politika un uzskaite SIA „X”
Author
Ļeščuka, Irina
Co-author
Latvijas Universitāte. Ekonomikas un vadības fakultāte
Advisor
Faituša, Ivita
Date
2015Metadata
Show full item recordAbstract
Debitoru parādu politika ir instruments, ar kuru palīdzību ir iespējams regulēt uzņēmuma un klientu attiecības. Ļoti daudz uzņēmumu piedāvā saviem klientiem iespēju norēķināties vēlāk, piešķirot pēcapmaksas nosacījumus. Iemesls, kāpēc uzņēmēji to dara ir konkurences paaugstināšana un klientu loka palielināšana.
Debitoru parādu uzskaite notiek katrā uzņēmumā. Tāpēc katram uzņēmumam ir pienākums to organizēt atbilstoši valsts likumdošanai un standartiem. Lai veicinātu sekmīgu biznesu, ir nepieciešams izstrādāt pareizu debitoru parādu politiku. Bakalaura darba gaitā tika izskatīta debitoru parādu politikas nozīme no teorijas viedokļa, debitoru parādu analīzes paņēmieni, kā arī tika veikts praktiskais piemērs, kas atspoguļo temata svarīgumu.
Darba mērķis ir pamatojoties uz SIA „X” debitoru parādu politikas un uzskaites analīzi, noteikt nozīmīgas problēmas un izstrādāt priekšlikumus tas novēršanai un uzlabošanai. Lai panāktu mērķi tika pētīta speciālā literatūra un periodikas raksti, pētījumi par debitoru parādiem. Analīzes veikšanai tika izmantoti Lursoft datu bāzes statistikas un uzņēmuma „X” finanšu dati. Autore bija izmantojusi teorētisku pētījumu metodi, empīrisku pētījumu metodi un datu apstrādes metodi.
Darbs sastāvs no trīs nodaļām. Pirmajā nodaļā ir izklāstīta debitoru un debitoru parādu politikas jēdziena būtība. Otrajā nodaļā tika aprakstītas debitoru parādu analīzes metodes. Trešajā nodaļā tika veikta uzņēmuma „X” finanšu analīze par laika periodu no 2009. līdz 2013. gadam. Analīzes gaitā autore ir atklājusi likviditātes problēmas, ko izraisīja uzņēmuma nepareizā debitoru parādu politika. Darba beigās ir izdarīti secinājumi un izstrādāti priekšlikumi SIA „X” debitoru parādu politikas uzlabošanai.
Darbs sastāv no 63 lapām, 18 tabulām, 12 attēliem un 9 pielikumiem.
Atslēgas vārdi: debitori, debitoru parādi, debitoru parādu politika. Debtor debt policy is an instrument to regulate relations of a company and clients. Many companies allow paying their bills later by granting postponement of the payment. Reason, why entrepreneurs are doing this, is an increase of the competitiveness and number of clients.
Each company is accounting debts of debtors. Therefore, every company is obliged to organize it according to the state legislation and standards. To promote successful business, it is crucial to develop good policy of debtor debts. Debtor debt policy was examined in this bachelor thesis by presenting theoretical framework, methods of the debtor debt analysis and practical example to show the importance of this topic.
The aim of this thesis is to detect problems and develop suggested improvements in the Ltd. “X” debtor debt policy and accounting. Author analyzed special literature and scientific articles related to this topic. For the analysis, the author used Lursoft statistical data and financial data of company “X”. Author used theoretical research method, empirical research method and data processing method.
This thesis has three chapters. In the first chapter, the essence of the concept debtor and debtor debt policy is presented. In the second chapter, author describes method of the analysis. In the third chapter, the author presents analysis of the company’s “X” financial data for the period of 2009 to 2013. Author discovered problem of liquidity, because of the incorrect policy of the debtor debts. At the end I present conclusions and suggestions for the improved policy of debtor debt in the Ltd. “X”.
There are 63 pages, 18 tables, 12 figures and 9 appendixes in this thesis.
Key words: debitors, debts of debitors, debt collection policy.