Show simple item record

dc.contributor.advisorZīriņa, Tija
dc.contributor.authorAudickiene, Kristīne
dc.contributor.otherLatvijas Universitāte. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte
dc.date.accessioned2020-12-22T02:02:20Z
dc.date.available2020-12-22T02:02:20Z
dc.date.issued2020
dc.identifier.other79316
dc.identifier.urihttps://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/53127
dc.description.abstractVecākais pirmsskolas vecums ir kritisks vecums bērna pašvērtības attīstībā. Tieši 5-7 gadu vecumā bērnam izveidojas un nostiprinās iekšējā pozīcija – izpratne par savu iekšējo es., citiem un pasauli kopumā. Šī pētījuma laikā tika pētīti un analizēti teorētiskie avoti, kas demonstrē un skaidro bērnu attīstības likumsakarības vecākajā pirmsskolas vecumā, kā arī skaidro mazvērtības un pašvērtības būtību, tās rašanās un novēršanas iespējas pirmsskolā vecākajā pirmsskolas vecumā. . Literatūras analīze tika lietota, lai noskaidrotu, kas, ko un kā ir pētījuši par līdzīgiem jautājumiem, kādus secinājumus ieguvuši, kas vēl nav atrisināts, lai pamatotu pētījuma aktualitāti, izvēlētos atbilstošas metodes un mērījumus, prognozētu iespējamās problēmas, atrastu, kritiski izvērtētu, apstrādātu un apkopotu informāciju. Empīriskā pētījuma sākumā un beigās tika veikts katra bērna novērojums un izvērtēšana pēc 4 kritērijiem, lai izprastu bērnu patreizējo pašvērtības līmeni un diferencētu katram bērnam nepieciešamo palīdzību, atbalstu un novērtētu pedagoģiskās darbības efektivitāti. Paralēli teorētiskajam un empīriskajam pētījumam tika veikta arī vecāku anketēšana, lai izprastu vecāku zināšanas par bērna pašvērtības izjūtas attīstības likumsakarībām un, zema pašvērtējuma gadījumā, par tā novēršanas iespējām vecākajā pirmsskolas vecumā. Pedagoģiskās izmēģinājumdarbības laikā tika strādāts, lai pierādītu, ka, pedagogs nesalīdzinot bērnus ar vienaudžiem, bet gan pašiem ar sevi, veicinās šādas vērtēšanas izpratni arī bērnos, pēc nepieciešamības, sadalot lielos uzdevumus mazākos, vieglāk izpildāmos, kopējo uzdevumu parādot tikai darba beigās, uzsverot visus mazos uzdevumus, kas kopā, novedot pie veiksmīga rezultāta, palīdzēs bērnam attīstīt kritisko domāšanu, lai izprastu neveiksmes cēloņus, un stimulēs bērnus pašus izdomāt iespējamos risinājumus problēmu pārvarēšanai. Uzdodot uzvedinošus jautājumus, veidos bērna izpratni par labo un slikto, pareizo un nepareizo, veicinās empātiju bērnos, tādējādi cenšoties novērst mazvērtības izjūtu pirmsskolā vecākā pirmsskolas vecuma bērnos. Darbā ir 68 lapas puses. Darbs sastāv no 4 nodaļām ar apakšnodaļām un pielikumiem. Atslēgas vārdi: mazvērtības izjūta, bērnu attīstība, adekvāts pašvērtējums.
dc.description.abstractThe oldest pre-school age is a critical age for the development of child self-worth. It is at the age of 5-7 that the child develops and strengthens the inner position – understanding of his inner self, others, and the world. During this study, theoretical sources demonstrating and explaining the law of child development in older pre-school age children were studied and analyzed, as well as explaining the nature of inferiority and self-worth, its occurrence and prevention in pre-school in senior pre-school age children. The literature analysis was used to find out what and by whom was studied before about similar topics, what conclusions have been reached and what questions have not yet been resolved to justify the topicality of the study, to select appropriate methods and measurements, to predict possible problems, to find, critically evaluate, process and collect information. At the beginning and end of the empirical study, each child was followed up and assessed on 4 criteria to understand the child's current level of self-worth and to differentiate between the help, support, and effectiveness of each child. In addition to the theoretical and empirical study, a parent questionnaire was also carried out to understand parents' knowledge of the rules of development of the child's sense of self-worth and, in the case of low self-esteem, about its prevention options in the older preschool age. During the pedagogical trial, the work was done, to prove that if the educator does not compare children with peers, but with themselves, it will promote understanding in such an assessment in children as well; dividing the big tasks into smaller, easier-to-perform tasks, showing the common task only at the end of the work, highlighting all the small tasks that together are leading to a successful outcome, will help the child develop critical thinking in order to understand the causes of the failure, and stimulate the children to identify possible solutions to overcome problems. Asking open ended questions swill raise the child’s understanding of good and bad, the wright and wrong, will promote empathy in children, thus trying to eliminate or reduce the feeling of inferiority in pre-school for the eldest pre-school children. The research consists of 68 pages, there are 4 chapters with subchapters and attachments. Keywords: feeling of inferiority, children’s development, adequate self-esteem.
dc.language.isolav
dc.publisherLatvijas Universitāte
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.subjectSkolas pedagoģija
dc.subjectmazvērtības izjūta
dc.subjectbērna attīstība
dc.subjectpašvērtējums
dc.subjectadekvāts pašvērtējums
dc.titleMazvērtības izjūtas novēršanas iespējas vecākajā pirmsskolas vecumā pirmsskolā
dc.title.alternativePossibilities of preventing the feeling of inferiority in the senior preschool children in preschool setting
dc.typeinfo:eu-repo/semantics/bachelorThesis


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record