Tikumiskās audzināšanas iespējas darbā ar jauniešiem ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem speciālo internātpamatskolu arodklasēs
Autor
Pētersone, Ilva
Co-author
Latvijas Universitāte. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte
Advisor
Vīgante, Rasma
Datum
2010Metadata
Zur LanganzeigeZusammenfassung
Pētījuma mērķis: izpētīt jauniešu ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem īpatnības un analizēt tikumiskās audzināšanas iespējas.
Tikumiskā audzināšana vienmēr bijusi viens no galvenajiem pedagoģiskajiem uzdevumiem, gatavojot jauno paaudzi dzīvei. Ļoti aktuāla tā ir kļuvusi arī pašreizēja situācijā gan mūsu valstī, gan arī pasaulē, jo Latvijas izglītības sistēma nav atrauta no reālās dzīves, procesiem valstī, ekonomikā, politikā, skolā, ģimenē, sabiedrībā.
Visās skolās, arī speciālajās, kurās mācās bērni ar dažādiem attīstības traucējumiem, uzdevums ir sagatavot atbildīgu cilvēku, kurš spējīgs novērtēt notiekošo un veidot savu darbību atbilstīgi ar viņam apkārt esošo cilvēku interesēm. Šī uzdevuma risinājums saistīts ar stabilu tikumisko īpašību veidošanu skolēna personībā. Tāpēc gan mācību, gan audzināšana procesā svarīgi ir radīt tādus apstākļus, kuros skolēnam attīstītos prāts, jūtas, fantāzija, griba, veidotos tikumisks raksturs.
Ļoti liela nozīme tikumiskajai audzināšanai ir speciālajās skolās kur mācās bērni ar garīgās attīstības traucējumiem. Arī šie skolēni ar dažādiem attīstības traucējumiem ieņems zināmu vietu sabiedrībā, veidosies par sabiedrības locekļiem. Šie bērni un jaunieši savā ziņā ir riska grupā, jo savu attīstības traucējumu dēļ šiem bērniem ir apgrūtināta saskarsme un sazināšanās ar vienaudžiem un pieaugušajiem cilvēkiem primāro intelekta traucējumu un sekundāro traucējumu dēļ. Līdz ar to tikumiskā audzināšana ir neatņemama mācību un audzināšanas procesa sastāvdaļa.
Darbu var izmantot kā teorētisku un praktisku materiālu, veicot jauniešu tikumisko audzināšanu speciālajās internātpamatskolās. Aim of the research: investigate exhaustively particularities of teenagers with slight mental disorders and analyze values education possibilities.
Values education always has been one of the main pedagogic tasks in respect to coaching the new generation for their life. It has become very topical also in current situation both in our country and in the world as the educational system in Latvia is not apart from real life, processes in the country, economics, politics, school, family, society.
The task of all schools, including those for children with various mental disorders, is to prepare responsible individuals who are able to evaluate the ongoing and perform their actions corresponding to the interests of other people around them. Solution of this task is connected to creation of stable values in pupil’s personality. Therefore, both in study and education process it is significant to create such circumstances that helps to develop pupil’s sense, sensibilities, imagination, will and virtuous character.
A very great importance of values education is in schools for children with mental disorders because also these pupils who have various mental disorders will take a certain place in society, become members of society. In some respect these children and teenagers are in the risk group due to their mental disorders as their communication and interrelation with their peers and adults is less convenient because of primary intellectual and secondary disabilities. Therefore, values education is integral part of study and educational process.
This work can be used as theoretical and practical material for values education for teenagers in particular boarding elementary schools.