Show simple item record

dc.contributor.advisorKaļķis, Henrijs
dc.contributor.authorGlušņovs, Jurijs
dc.contributor.otherLatvijas Universitāte. Ķīmijas fakultāte
dc.date.accessioned2022-06-28T01:02:14Z
dc.date.available2022-06-28T01:02:14Z
dc.date.issued2022
dc.identifier.other87985
dc.identifier.urihttps://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/59389
dc.description.abstract“Cilvēkfaktors kokapstrādes nozarē un ergonomiskie risinājumi”. Maģistra darba autors Jurijs Glušņovs. Darba zinātniskais vadītājs: profesors Dr. sc. admin. Henrijs Kaļķis. Darbs izklāstīts uz 92 lapām, ietver 21 attēlu, 18 tabulas, 16 pielikumus, 44 informatīvos avotus. Darbs sastāv no 4 daļām. Pirmajā daļā ir apkopota un analizēta literatūra par ergonomiku, cilvēkfaktoru, kā arī par kokapstrādi, kas ir viena no Latvijas vadošajām tautsaimniecības nozarēm un kas ir iekļauta Bīstamo nozaru sarakstā. Literatūras analīze uzrāda, ka cilvēkfaktors un ergonomika ir savstarpēji cieši saistīti, ka arī fiziskā darba veicēji kokapstrādē ir pakļauti ievērojamai slodzei. Pētījumu daudzums par Cilvēkfaktoru kokapstrādē ir nepietiekams, tāpēc tika veikts pētījums par tā ietekmi uz nozares nodarbinātajiem, kas tiek nodarbināti kokzāģētavās un ir pakļauti vairāku kaitīgu darba vides faktoru ievērojamai ietekmei. Otrajā daļā ir aprakstītas pētījumā lietotās metodes, tostarp autora izstrādātā, darba vides risku analīzes metode, bet trešajā daļā aprakstīta to pielietošana un rezultātu detalizēta analīze. Iegūtie rezultāti salīdzināti ar kontrolgrupas rezultātiem, konstatējot ievērojami lielāku negatīvo darba vides faktoru ietekmi uz pamatgrupu. Secināts, ka kokzāģētavās nodarbinātie bieži ir pakļauti pārmērīgi lielai fiziskai slodzei un nozarē ir nepieciešama darba apstākļu ievērojama uzlabošana, sistēmas “Cilvēks-mašīna-vide” balansēšanai. Pamatojoties uz veiktā pētījumā iegūtajiem rezultātiem, ir izstrādāti cilvēkfaktora ietekmes mazināšanas pasākumi kokapstrādes nozarē, kas izklāstīti shematiski un pielietošanas plāna veidā. Izstrādātā pieeja var tikt izmantota arī citās nozarēs – līdzīgu mērķu sasniegšanai. Darba noslēgumā ir izstrādāti pamatoti secinājumi un priekšlikumi kokzāģētavās nodarbinātājiem, uzņēmumu vadībai un kontrolējošām iestādēm.
dc.description.abstract"The human factor in the woodworking industry and ergonomic solutions". Author of the master's thesis Jurijs Glušņovs. Scientific supervisor: Professor Dr. sc. admin. Henry Lime. The work is presented on 96 pages, includes 21 figures, 18 tables, 16 appendices, 44 information sources. The work consists of 4 parts. The first part summarizes and analyzes the literature about ergonomics, the human factor and wood processing as well, which is one of Latvia's leading economic sectors, which is included in the list of Dangerous Sectors. An analysis of the literature shows that the human factor and ergonomics are closely interrelated, and that physical work doing workers in woodworking are also exposed to significant loads. The amount of research on human factors in wood processing is insufficient, therefore this research was conducted on its impact on employees in the industry who are employed in sawmills and are exposed to a significant number of harmful factors in the work environment. The second part of work describes the methods used in the study, including the author’s developed method of analysis of work environment risks, while the third part describes their application and detailed analysis of the results. The obtained results are compared with the results of the control group, finding a significantly greater impact of negative work environment factors on the main group. It has been concluded that workers in sawmills are often exposed to excessive physical strain and that the sector needs to significantly improve its working conditions to balance the human-machine-environment system. In the work also was developed human factor in the wood processing industry mitigation measures, which were outlined in the scheme and applicable plan. The developed approach can be used in other sectors to achieve similar goals. There are reasonable conclusions and proposals have been developed for employees in sawmills, company management and control authorities in the end of the work.
dc.language.isolav
dc.publisherLatvijas Universitāte
dc.rightsinfo:eu-repo/semantics/openAccess
dc.subjectDarba vides aizsardzība un ekspertīze
dc.subjectcilvēkfaktors
dc.subjectergonomika
dc.subjectkokapstrāde
dc.subjectriski
dc.subjectdigitalizētas novērtēšanas metodes
dc.titleCilvēkfaktors kokapstrādes nozarē un ergonomiskie risinājumi
dc.title.alternativeCilvēkfaktors kokapstrādes nozarē un ergonomiskie risinājumi The human factor in the woodworking industry and ergonomic solutions
dc.typeinfo:eu-repo/semantics/masterThesis


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record